מימדי תופעת האלימות הפכו לבעיה חברתית כלל ארצית שחייבה פעולה דחופה ליצירת סביבת חיים איכותית ובטוחה בעירנו.

תוכנית "עיר ללא אלימות" בשיתוף המגזר החרדי מאפשרת מדריכים שפועלים בכמה מוקדים בעיר מדריכים חברתיים שמארגנים לנערים פעילויות שונות בקהילה, סביב ערכים ומנהגים של החינוך התורני.

ברמת בית שמש המתמקד בשכונות החרדיות בדגש על רמה ב', מתקיים פרויקט ייחודי שמסייע בהעמקת הקשר והחיבור של הנוער הנושר עם הקהילה.

 
ידוע כי הרבה בני נוער חרדים משוטטים במהלך הערב ברחובות ובחלון זה נכנס לפועל הפרויקט , המדריכים מאתרים בני נוער הזקוקים לסיוע "במגרש הביתי שלהם" עובדים איתם בתוך השכונה ובתוך מרחב המחייה הטבעי שלהם, פעמים רבות נתקלים המדריכים בבני הנוער הנמצאים על "קו התפר" העלולים להתדרדר לפעילות עבריינית השיחות עם בני הנוער וההקשבה מצד המדריכים פותחת להם דלת ומראה לאותם נערים כי יש מי שעומד לצידם ומכוון אותם לדרך בטוחה יותר. במקרים מסוימים משולבים בני הנוער במגוון פעילויות חינוכיות טיפוליות ובמועדוני נוער ויש מיקרים כי המדריכים מפנים את הנערים לטיפול מקצועי יותר.                                                                                                                  

התוכנית אף מאפשרת לבני הנוער חשיפה למודל חיובי ומוצלח של דמות "בוגר משמעותי" בקהילה, הנחלת ערך ההתנדבות והתרומה לקהילה, יצירת שינוי משמעותי בתפקוד הנערים בתחום החברתי, החינוכי והתעסוקתי הרחקת בני הנוער משוטטות ואלימות.

מקרה שהתרחש ברחובות רמת בית שמש ואודות לפרויקט הסתיים בטוב, מדריך רחוב יצר קשר עם נער שנראה משוטט ברחוב, משיחה עם הנער התברר כי הורחק מביתו על רקע דתי, הנער מסתובב ללא כיפה וגזז פאותיו, היה קשה מאוד לדלות פרטים מהנער ולקבל את שמו, מיד עדכן המדריך את הממונים עליו ואת שאר הגורמים בתוכנית על המקרה.

החלה עבודת איתור הנער בשיתוף פעולה מלא של שאר מדריכי הרחוב, הנער אותר התנהלה עימו שיחה לבירור המקרה לעומק והובהר לנער כי ניתן לסייע לו והפנות אותו לגורמים חיצוניים שיעזרו לו, הנער שיתף פעולה עם המדריכים בשיתוף פעולה של אגף רווחה בית שמש ובסיוע של מדריכי תוכנית עיר ללא אלימות כבר באותו ערב נמצא לו פתרון במסגרת קלט חירום בעיר ירושלים.

אין ספק כי החיבור עם מדריכי התוכנית יצר שינוי משמעותי בתפקוד הנער ושינה את קו מחשבתו, מעורבות המדריכים עם אותם צעירים מונעת לא מעט התנהגויות בסיכון, שוטטות ומקרי אלימות ויוצרת קהילה חזקה וטובה יותר בעיר בית שמש.