תוכנית 'עיר ללא אלימות' בבית שמש שהממונה עליה מר מאיר בלעיש סגן ומ"מ ראש העיר מובילה סדנת "צעדים לשינוי" בתחום החינוך למנהלי בתי הספר העל יסודיים בבית שמש. הסדנה מטרתה להוביל שינוי תפיסתי ומחשבתי של המנהלים עם צוות המורים והתלמידים בבית הספר תוך כדי יצירת אקלים עירוני שיקדם ערכים של כבוד הדדי ויצירת אמון להידברות, סובלנות, מימוש הצלחות, והצבת גבולות ברורים תוך שיתוף פעולה ושפה אחידה לדיאלוג מסוג אחר. הדרך לשיפור המשמעותי מתחיל במנהל בית הספר שמוביל לשינוי יחד עם צוות המורים שמעבירים זאת הלאה לתלמידים.

ההרצאות מועברות למנהלים ע"י קרן רופא מנחת מנחים 'עיר ללא אלימות' ודר' שיין מומחה בתורת ההתנהגות, בהם יזכו המנהלים בהעצמת החיזוקים החיוביים והשליליים ביישום הצלחות, בהגברת המוטיבציה, ביצירת סמכותיות ובניית גבולות ברורים מתוך אכפתיות וכבוד ללא חשש וכעס. המרצים נעזרו בדוגמאות חיות מעולמם המופלא של הסוסים ובהמחשת יסודות הדיאלוג "השקט".

השבוע התקיים מפגש מנהלים בחוות הסוסים "אנדלוס" בכפר אוריה, המנהלים השתתפו בשיעור קבוצתי ואישי מול הסוסים שידוע כי התקשורת עם הסוסים מבוססת על שפת גוף וללא מילים. שפת גוף הינה מכלול של הבעות פנים ותנועות גופניות המשקפות תחושות ורגשות המביעות מסר רגשי, במצבים בהם המסר המילולי אינו תואם את המסר הרגשי אנו נקלע למצב של חוסר אמון, לכן לכל אדם, במקרה שלנו למנהלים, ישנה חשיבות גדולה לשפת הגוף ולעבודה נכונה מול צוות המורים והתלמידים. כל מנהל עבד עם סוס ונתבקש לעבור עימו מס' תרגילי קרקע במסלול מכשולים ללא שימוש בעזרים אלא רק בעזרת שפת גוף, שהמטרה הסופית לגרום לסוס לנוע, לעצור ובסופו של דבר להביא את הסוס לצעוד לעברו מתוך בחירה המבוססת על אמון הדדי ויצירת קשר עין. על המנהלים היה להפגין רוגע ובטחון מצד אחד וסמכותיות מצד שני. מנהל שהפגין יתר סמכותיות ונוקשות נתקל בסירוב מצד הסוס ואילו המנהל שהפגין ביטחון והגדיר קצב אחיד וברור זכה לשיתוף פעולה מלא מצד הסוס.

בסיום הסדנה ציינו המנהלים כי התרגיל סייע להם רבות להבין את התמונה בצורה ברורה יותר ובקבלת הכלים הנכונים להתמודדות היום יומית שהם חווים מול המורים והתלמידים ובמציאת פתרון יעיל ונכון למערכת כולה. עוד נענו על שאלות כיצד ניתן לגשת בצורה נכונה למורה או תלמיד מתוח, איך מגיבים למצבים באופן ברור והחלטי, מציאת הזמן והדרך להיות קשובים יותר  למורים והתלמידים,  מהי הדרך הנכונה לזכות באמון הדדי והאופן בהצבת סמכותיות והחלטיות אל מול הפגנת רוגע ובטחון.
 
עיר ללא אלימות מאחלת לכל המנהלים, המורים והתלמידים בעיר בית שמש חג פסח כשר ושמח והמשך שיתוף פעולה פורה .