אסתר דסה מדריכת 'עיר ללא אלימות', בת 32 עלתה ארצה מאתיופיה עם משפחתה בשנת 1991 לעיר בית שמש גדלה והתחנכה בה, שרתה בשח"מ בעיר העתיקה בירושלים, לומדת טיפול באמצעות שטח בסמינר הקיבוצים, טבע וטיולים הם חלק בלתי נפרד מחייה, תכונותיה הבולטות של אסתר, אחריות, דבקות במטרה, אהבה ועזרה לזולת, סובלנות, הקשבה ונתינה ללא גבולות הן שהובילו לעיסוקה כמדריכת עיר ללא אלימות אסתר מהווה מודל לחיקוי והערצה בקרב סביבתה.

 


בטקס חתימת אמנה עיר ללא אלימות שנערך בעיר בית שמש קיבלה אסתר תעודת הצטיינות מהשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ על עשייתה הרבה ותרומתה כמדריכה.

תוכנית 'עיר ללא אלימות' של המשרד לביטחון פנים פועלת בעיר בית שמש ומסייעת בחמישה תחומים:פנאי, אכיפה, הקשר עירוני, חינוך ורווחה.

בתחום הפנאי מפעילה התוכנית מדריכים לעבודת שטח במרחבים שונים בעיר, תפקידים באיתור בני נוער הזקוקים להכוונה וייעוץ וחשיפתם למודל חיובי ומוצלח בקהילה. המדריכים יוצרים שינוי משמעותי בתפקוד בני הנוער בתחום החברתי, חינוכי והתעסוקתי והרחקתם משוטטות והתנהגויות אנטי חברתיות. ידוע כי עבודה עם בני הנוער הינה עבודה מאתגרת, דינמית ולא שגרתית המצריכה עמידה מול מצבים לא פשוטים ומתן מענה נכון ומהיר לנוער. התוכנית מקנה למדריכים הכשרות מקצועיות,ליווי צמוד וימי עיון המהווים ערך מוסף בעבודתם היום יומית בשטח.


ידוע כי חיבור ושיח חברי יוצרים קשר מוצלח וחיובי בין בני נוער לבוגרים משמעותיים.

את אסתר ניתן לפגוש במהלך השבוע בכמה אזורים בבית שמש החל משעות הערב המוקדמות ועד לשעות הערב המאוחרות , אסתר מסיירת בשטח, מסייעת לבני הנוער, מקשיבה ותומכת. בני הנוער מכירים את אסתר ומרגישים נוח לגשת אליה ולהתייעץ עימה. במקרים מסוימים בהם רואה כי יש צורך לערב טיפול מקצועי מפנה לגופים הנותנים מענה לבני הנוער במסגרת התוכנית והרשות.

מה הביא אותך לעסוק בתפקיד מדריכת רחוב?

ההבנה והחיבור עם בני הנוער מסייעים לי מאוד בתפקיד ומאפשרים לי להיכנס לעולמם הפרטי ולהוות אוזן קשבת ודמות בוגרת ומשמעותית בסביבתם הטבעית, לאורך כל תפקידי כמדריכת רחוב אני מנסה ליצור את השינוי ולהעביר להם את האני מאמין שלי, להיות קשוב ובטוח בעצמך, להיות מוכן לשינויים ולהבין כי יש פתרון לכל בעיה והדרך הנכונה היא בשיתוף, במהלך המפגשים עם בני הנוער אני מציגה בפניהם את ההשלכות הקיימות מהתנהגויות בסיכון והחשיבות להימנע מפעילות אנטי חברתית.

כיצד את רואה את תפקידך?

אני רואה בתפקידי שליחות גדולה מאוד, לאורך כל השנים אני פועלת מתוך הבנה ואמונה כי יש להביט על בני הנוער בגובה העיניים, לתמוך בהם רגשית ולא לגשת אליהם בגישה שופטת וביקורתית. אני מהווה עבורם דמות של "אחות בוגרת" לא פעם אני עומדת מולם ומרגישה במבחן עוד לפני שהם בוחרים לתת בי אמון מלא. במקרים רבים בהם נתקלתי, הצלחתי לעזור ולתת את הסיוע והכלים הנכונים לבני הנוער בהתמודדות מול מצבים שונים, אך במצבים יותר מורכבים העברתי את הטיפול לגופים שמעמידה לרשותי תוכנית עיר ללא אלימות בסיוע והכוונה לבני הנוער להמשך טיפול מקצועי.
 
 
שתפי אותנו במקרה שחווית כמדריכת רחוב:

"נער צעיר שנפתחו נגדו הליכים משפטיים ותיק פלילי, סרב לשתף פעולה ולא הגיע למשפטים. המצב פגע בו מאוד וסגר בפניו דלתות רבות, למרות מספר רב של שיחות אישיות, תמיכה והקשבה, עדיין סרב לשתף פעולה בטענה כי ברגע שיפגין נוכחות ויגיע למשפטים, יתייחס אליו כמי שמודה באשמה.  הנער מבחינתו טען  כי הוא אינו אשם. בשיחות עם הנער הסברתי לו כי אי הגעתו לדיונים פוגעת בו ומזיקה לעתידו. הבנתי שאני חייבת לעמוד לצידו ברגעים קשים אלו ולתת לו את התחושה הבטוחה כי יש לו את תמיכתי והוא יכול לתת בי אמון מלא, ליוויתי את הנער באופן אישי לדיונים בבתי המשפט, עמדתי לעזרתו, קיימתי שיחות עם הוריו וביקשתי את תמיכתם ואמונם בבנם.
עם המון סבלנות והתמדה יחד הצלחנו לתת לנער להבין את הצורך הגדול בשיתוף ובמציאת האדם המשמעותי בחייו בעזרה עם הדילמות והקשיים שהוא עובר ונמצא בפרק זה של חייו.

זוהי ללא ספק הייתה הדרך הטובה והנכונה ביותר לטפל במקרה, בזכות כל הגורמים שעזרו לנער הוא הגיע לדיונים שיתף פעולה ושינה את אורך חייו לחיוב.

הניסיון הרב של אסתר בתפקיד מדריכת רחוב והמצבים בהם היא מתמודדת מול בני הנוער ברחוב, מחזק את דעתה כי להורים יש את תפקיד חשוב מאוד אם לא החשוב ביותר בהצלחת ילדיהם, על ההורים להיות תמיד מעורבים ונוכחים בחיי הילדים, עליהם להציב בפניהם את הגבולות הברורים ולזכור כי הם מהווים עבורם דמות הורית ולא חברית, על ההורים להטמיע בילדיהם תמיד את הערכים והכלים הנכונים בהתמודדות מול מצבים בחיים, להיות קשובים, ערניים , להתעניין בהם ולשאול שאלות ולא להסתפק בתשובה "הכול בסדר".      
                                                    
האם התפקיד המשמעותי והחשוב שאת עושה משפיע עלייך או שינה אותך ?

"עלינו להבין כי בני הנוער בימינו מאוד דעתניים, חכמים וסקרניים רובם במהלך חייהם מוצאים את עצמם ניצבים בצומת דרכים, כאן אני רואה את השליחות שלנו כמדריכי 'עיר ללא אלימות', לסייע להם לחצות את הצומת בצורה הבטוחה והטובה ביותר עם כל המטענים שהם נושאים עליהם, בני הנוער זקוקים לתמיכה והקשבה מלאה ועם זאת להכוונה נכונה. לא הייתי אומרת שהתפקיד שינה אותי, אך עם זאת כיום אני יותר ערנית ורגישה לאותות וסימנים שניתנים לי מהשטח ואין ספק כי זה מסייע לי רבות בחיי היום יום.

אודות לתכונות האופי שלי ולכלי העזר והתמיכה שאני מקבלת מתוכנית "עיר ללא אלימות" והרשות המקומית, אני מצליחה לקבל מעבודתי סיפוק גדול, הנאה מרובה ומבצעת אותו על הצד הטוב ביותר.  לא פעם אני עומדת בסיטואציות בהן אני חייבת לפעול מהר, נכון וברגישות רבה בידיעה כי מוטלת עלי אחריות גדולה ומשמעותית בעיצוב חייהם ובהתנהלותם של הנערים והנערות בעיר בית שמש.

ממונה התוכנית מאיר בלעיש סגן ומ"מ ראש העיר: "אנו תושבי בית שמש גאים ומאמינים בבני הנוער שלנו. כמי שגדל והתחנך בעיר בית שמש אני רואה בתפקידי שליחות גדולה מאוד, אין ספק כי בעזרת שיתוף פעולה פורה, הקשבה וסיוע במתן מענה לצורכיהם מצד כל הגופים והגורמים נצליח לתמוך ולקדם את הדור הצעיר בעיר בית שמש . תוכנית עיר ללא אלימות בתחום הפנאי רואה במדריכי עיר ללא אלימות שליחים ליצירת שינוי משמעותי בקהילה ומודל חיקוי לנוער.המדריכים  מסייעים רבות לאותם בני נוער הנמצאים בפרשת דרכים בחייהם לקבל את הכלים הנכונים להתמודד עם המצב בדרך הטובה והנכונה ביותר.

אין ספק כי עשייתם הברוכה בעיר תורמת רבות לנערות ונערים רבים להשתלב בחיי הקהילה והחברה בצורה היעילה ביותר."