בתאריך 17/6 התקיים מפגש סיכום קורס השתלמות בלניות שנערך מסגרת תכנית "עיר ללא אלימות" של המשרד לביטחון הפנים בבית שמש ובשיתוף עמותת עדן. התכנית עושה מאמצים רבים ליצירת אקלים עירוני שמקדם ערכים של כבוד הדדי, סובלנות, הידברות, ושפה אחידה ומשותפת הקוראת לא לאלימות! אחת מהמטרות העיקריות לקיום הקורס הינו בהעלאת מודעותן והגברת התמחותן של הבלניות בזיהוי ואיתור אירועי אלימות ומתן מענה ופניה לגורמים המטפלים. 
   

מבנה הקורס רחב ומקצועי ונוגע בהיבטים שונים הקשורים לאופי עבודתן של הבלניות, ההכשרה כללה: 12 מפגשים כל מפגש ארך כ- 3 שעות, ההנחיה הועברה באמצעות שתי מנחות מקצועיות הגב' ליזי רובין והגב' גלוריה מוסנקיס. במהלך הקורס  התקיימו מס' הרצאות ע"י אנשי מקצוע מומחים שהעניקו כלים אופרטיביים להתמודדות עם תופעות שונות.  

בהכשרה רכשו הבלניות ידע נרחב וכלים מעשיים לתקשורת בין אישית משפרת, לשרות ורגישות מוגברת והפעלת תגובה נכונה לקהל הטובלות בזיהוי מקרים והפנייה לגורמים מקצועיים כגון: אלימות במשפחה, התעללות, זיהוי משברים, הפרעות התנהגות וכו' וכל זאת תוך כדי שמירה על צניעותה ופרטיותה של הטובלת בהענקת אוזן קשבת ויד מושטת לעזרה.

רגע המפגש בין הבלנית לטובלת הינו רגע אישי ופרטי ועשוי להיות מאוד תומך וחיובי. לא פעם עשוי להיווצר מצב בו הטובלת תנסה להיפתח בפני הבלנית ולשתפה בחוויה אישית שעברה, ברגע זה על הבלנית לזכור כי זו יכולה להיות עבורה הזדמנות גדולה להושיט לאותה אישה הפונה אליה עזרה ולהפנותה לגורמים מקצועיים ובכך להפוך לשליחה התורמת רבות לאותן נשים הזקוקות לסיוע ותמיכה והכול בזכות "אומנות ההקשבה". לעתים קרובות אין בידי הבלניות את הכלים הנכונים שיסיעו להן להגיב ברגישות לאותן נשים בפרט לנשים במצוקה וזוהי אחת ממטרות הסדנה עם הבלניות בשיתוף פעולה עם עמותת עדן המנוהלת ע"י דר' נעמי גרומט.

בסיכום הקורס שיבחו הבלניות והודו לכל הצוות המקצועי שהנחה את הקורס ופתח בפניהן חלון הזדמנויות נפלא להתקדם ולהעשיר את עצמן, עוד ציינו כי כל אחת ואחת מהן הגיעה בתחילה עם האג'נדה שלה ודרך עבודתה, אך בסופו של דבר הן יוצאות מהסדנה כשהן מצוידות בארגז כלים גדול ומלא באפשרויות ואמצעים להועיל ולסייע בצורה הטובה והמקצועית ביותר ואין ספק שכל זאת יתרום להן מאוד במהלך עבודתן ובתרומתן לטובת הקהילה בעיר בית שמש.

מאיר בלעיש:" עלינו לזכור כי לכל אחד ואחת מאתנו יש תפקיד חשוב מאוד לבניית קהילה חזקה ומכבדת. בעיר בית שמש אומרים לא לשימוש כוח לא לגיטימי מכל סוג שהוא, תכנית עיר ללא אלימות בשיתוף משטרת בית שמש והמחלקות השונות בעירייה מציעים מגוון גדול של תכניות, העשרות ופעילויות המגישות "ארגז כלים" מקצועי ורחב במהלך כל ימות השנה העונה לכל הגילאים בקהילה החל בגני הילדים וכלה באוכלוסייה הבוגרת. נמשיך לצבור ידע וניסיון ונשאף תמיד להישאר קהילה מאוחדת ומגובשת."