ביום חמישי האחרון 2/10/14  צוין ברחבי העולם היום הבינלאומי נגד אלימות שמטרתו העלאת המודעות בעולם לאיסור השימוש באלימות בחברה כולה.

השאלה הנשאלת היא, מהי הדרך הטובה והנכונה ביותר להתמודדות עם תופעות אנטי חברתיות בקרב בני הנוער ובקרב האוכלוסייה בכלל.                                                       
תוכנית 'עיר ללא אלימות' של המשרד לביטחון הפנים בבית שמש בחרה להעצים את יום זה במס' פעילויות הסברה לדרכי התמודדות עם כלל תופעות האלימות בתחומים חינוך, פנאי, אכיפה והקשר עירוני רחב שהמטרה להוביל וליצור שיפור משמעותי בתחושת הביטחון האישי במרחב הקהילתי תוך דגש על שמירת ערכים של כבוד הדדי, סובלנות, הידברות, משא ומתן ושמירה על זכויות אדם ויצירת חברה חזקה ותומכת.   

בתחום החינוך הפעילה התוכנית את מדריכי עיר ללא אלימות המשתלבים במהלך השבוע בבתי הספר השונים ומסייעים למערכת להתמודד עם התנהגויות אנטי-חברתיות המתרחשות בין כתלי בית הספר לדוגמא: בבית הספר העל יסודי אמי"ת שחר נחשפו התלמידות לסיפורו האישי של אביחי יעיש שאיבד את ראייתו בעקבות מכה חזקה שספג בראשו במהלך קטטה עם חבר בהיותו בכיתה יב'. אביחי שיתף את הקהל בקשיים הרבים שנאלץ לעבור בדרך שהובילה אותו להבין כי אלימות היא לא הדרך הנכונה! וכיצד מתוך החושך הפרטי שלו גילה את האור.

בבית הספר העל יסודי ברנקו וויס אתגרי ניתנה הרצאה לתלמידים ע"י צורי דהן שהציג את סיפורו האישי אודות קשיים שחווה בחייו, פחדים, תסכולים וכעסים שגרמו לו לברוח מהמציאות הקשה ולא להתמודד מולם ואיך במהלך הזמן גילה כי הדרך הנכונה לצאת ממעגל הקושי היה הצורך הגדול לשתף ולאפשר לסובבים אותך לעזור, המשפט שחזר על עצמו במהלך השיח היה "כל אחד מסוגל להתגבר צריך רק רצון ואומץ להצליח". 

בבית ספר היסודי "עדיהו" התנהל שיח משמעותי בכיתות סביב האיסור בשימוש באלימות,צוינו בפני הילדים מהם סוגי האלימות לדוגמא: פיזית, מילולית, אלימות ברשת והוקרן סרט בנושא.

ידוע כי יצירת אקלים בטוח בבית הספר היא משימה משותפת לכל חברי קהילת בית הספר והתלמידים הם חלק גדול בהצלחת המשימה.

בתחום האכיפה התמקדנו בהעצמת פעילותם של מתנדבי סיירת הורים עירונית בית שמש, המתנדבים התחלקו למס' קבוצות ויצאו לסיורים במוקדים בהם נאספים בני נוער, בפארק בעיר סיירו מס' מתנדבים ונשאו שלטים "גם אלימות מילולית לא מדברת אלי"  "בית שמש לוקחת אחריות ואומרת לא לקיצוניות לא לגזענות כן לסובלנות" בני נוער שהגיעו למקום חתמו על השלטים והסכימו עם האמירה שאומרת לא לאלימות! במהלך המפגש מתנדבי הסיירת ניהלו שיח משמעותי עם הנוער שאומר כי אלימות היא שימוש בכוח בין אם פיזי או אחר כנגד הזולת במטרה לפגוע בגופו, בכבודו וברכושו ואילו אותו אדם שלא פועל באלימות הוא זה שמשדר את ההפך והופך את היריב לשותף.
בתחום הפנאי סיירו מדריכי עיר ללא אלימות ברחבי העיר בדגש למקומות בהם מתגודדים בני נוער רבים, שהמטרה הינה יצירת שיח משמעותי סביב נושא האלימות וההשלכות הנובעות מהשימוש באלימות, מאחר והיום הבינלאומי נגד אלימות היה סמוך ליום כיפור שוחחו המדריכים עם בני הנוער על נושא עבירות בין אדם לחברו וחשיבות כבוד האדם.

מאיר בלעיש סגן ומ"מ ראש העיר וממונה תוכנית עיר ללא אלימות: היום הבינלאומי נגד אלימות הוא יום חשוב מאוד ומחובתנו להעצימו ולהעלות את מודעותו. עיר ללא אלימות בבית שמש הפעילה מס' תוכניות ביום זה בכל תחומיה. אין ספק כי פעילות התוכנית בבית שמש מסייעת לנו להתמודד באופן רב מערכתי עם תופעות אנטי חברתיות בעיר ומחזקת  את ביטחוננו האישי במרחב הציבורי.

יחד נשאף כולנו לאיכות חיים טובה ולחיזוק תחושת הביטחון בעירנו, בברכת חג סוכות שמח לכולנו.