ראיון אישי עם מתנדבת סיירת הורים הגב' לאה אלפרט.

סיירת ההורים העירונית בבית שמש הינה קבוצת הורים מתנדבים הפועלים במסגרת תוכנית 'עיר ללא אלימות' של המשרד לביטחון הפנים, בשיתוף הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול והרשות המקומית.  

סיירת ההורים החלה את פעילותה בבית שמש בראשית 2011 ופעילים בה כיום - 80 מתנדבים, הסיירת הינה תוכנית הליבה של עיר ללא אלימות בתחום האכיפה.

אחת ממטרות הסיירת להחזיר נוכחות הורית למקומות בהם בני נוער מבלים ללא השגחת מבוגר אחראי וליצור מרחב בלתי פורמאלי המאפשר שיח פתוח וגלוי עם בני הנוער בשטח, דבר המהווה גורם מייעץ ומנווט. פעילות הסיירת בעיר בית שמש מסייעת בהגברת תחושת הביטחון ברחבי היישוב, בצמצום ההפרעות לתושבים ובחיזוק מעורבות ההורים בחיי ילדיהם. ההתגייסות לסיירת הינה דוגמא אישית להגברת המודעות לנושא ההתנדבות בקהילה. כל מתנדב בסיירת הורים תורם מזמנו בממוצע פעם בחודש לסיור שמתקיים באזור שיועד לו בסופי שבוע. המתנדבים מתחלקים לשלוש קבוצות, כל קבוצה מונה בין 3-5 מתנדבים שעורכים סיורים ברחבי העיר ומפגינים נוכחות באזורי הבילוי וההתגודדות של בני הנוער לדוגמא: גנים ציבוריים, פארקים וכו'.         

לאה אלפרט נעים להכיר מתנדבת בסיירת הורים עירונית ותושבת בית שמש.

 לאה מתגוררת ברמת בית שמש א'  16 שנים, נשואה ואם לשלושה ילדים. לאה מנהלת את המרכז לייעוץ והעצמת נשים "למענך" הנמצא במתנ"ס רמת בית שמש א', את חלק מזמנה הפנוי בחרה לאה לפנות למען פעילות התנדבותית ולהצטרף לסיירת הורים עירונית בבית שמש על מנת לחזק את המעורבות ההורית בקהילה ובמתן דוגמא להתנדבות ואחריות אישית.

לאה, מהי סיירת הורים עבורך?

סיירת הורים עבורי הינה הזדמנות נפלאה למפגש משמעותי בין בני נוער לבין מתנדבים מבוגרים שאכפת להם ובחרו לקחת אחריות והתנדבו לסייע לקהילת בית שמש, מתנדבי הסיירת מאפשרים לבני הנוער את האפשרות לקשר עם מבוגר אחראי שאינו ההורה שלהם, ממקום של כבוד, חיזוק ואוזן קשבת ויכולת הכוונה נכונה במידת הצורך.

היכן שמעת לראשונה על פעילות הסיירת?

לפני מס' שנים הייתי מעורבת לתהליך שקדם לסיירת הורים, התארגנות של תושבי השכונה שהחלו לסייר באופן עצמאי  מתוך הצורך החזק למתן מענה לקהילה בכלל ולבני הנוער בפרט בשל מציאות של בני נוער המשוטטים ברחובות ללא מעש מקימים רעש לסביבה ושאר התנהגויות אנטי חברתיות שהקשו על התושבים ועל רמת איכות החיים בשכונה, לאט לאט החלה להיבנות לה קבוצת הורים שאכפת להם מחיי הלילה של ילדיהם  ובשיתוף אנשי מקצוע וארגונים כגון: עיר ללא אלימות, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, הרשות המקומית החלה להיבנות לה סיירת הורים עירונית.

מהי הסיבה העיקרית שהתגייסת לסיירת?

הסיבה העיקרית להתנדבותי לסיירת היה הצורך הגדול לתרום ולסייע לקהילה באופן שמתאים ליכולות שלי ולעשות עשייה משמעותית עבורי ועבור משפחתי.

נוכחות מפחיתה אלימות, עד כמה המשפט הזה מדבר אלייך?

אני מאמינה כי נוכחות אכן מפחיתה אלימות, אך חשוב לי להדגיש כי נוכחות הסיירת אמורה להגיע ממקום מאמין ולא שיפוטי, הנוכחות אינה מטה קסם שיכול לעשות קסמים, אך אין ספק כי יש לה משמעות גדולה בעיקר בשל העקביות שבה, האכפתיות והאחריות הגדולה. כאן נכנס התפקיד המרכזי של הסיירת הורים, להיות נוכחים ולהוות דמות אחראית ובוגרת, נוכחות הסיירת גורמת לבני הנוער להתנהג בכבוד זה לזה מה שבהכרח מפחית התנהגויות אנטי חברתיות ויוצר תרבות התנהגות מתונה

האם פעילות הסיירת מצמצמת את תופעת ההתנהגויות האנטי חברתיות בקרב בני הנוער ברחוב ?

מתנדבי הסיירת עוברים הכשרות וסדנאות ורוכשים המון כלים להתמודד עם מצבים שונים בשטח, עצם ההכשרה וקבלת ארגז כלים המהווה להם לקרוא את השטח בצורה מקצועית ונבונה יותר, התנהלות הסיירת בשטח באה ממקום חברתי שלא תמיד זוכים אותם בני נוער לפגוש בחיי היום יום, יכולת ההקשבה, יכולת הניווט ועצם ההימצאות ברגע האמיתי ובזמן הנכון, דברים אלה מאוד משמעותיים עבורנו מתנדבי הסיירת ועבור בני הנוער ובכך מסייעת בצמצום התופעות האנטי חברתיות ברחוב.

בעת הסיורים הליליים האם מתקיימת הקשבה ושיתוף פעולה בין המתנדבים לבני הנוער ברחוב ?

בד"כ כן, אנחנו לא כופים את נוכחותנו על בני הנוער, לרוב בעת המפגש עימנו בני הנוער מבקשים את קירבתנו, אנחנו תמיד מסתובבים עם תיק גב שמלבד ציוד עזרה ראשונה יש לנו גם "הפתעות" מתוקות, טרמוס עם שתייה חמה שאנחנו תמיד שמחים לכבד אותם, חשוב לי לציין כי בניית אמון הינו תהליך שלוקח זמן רב, בני הנוער לעיתים די חשדנים ולא תמיד נותנים בנו את האמון המלא, אך לרוב הם מבינים כי המטרה שלשמה אנו ברחוב היא עבורם ועבור הקהילה בעיר, היו פעמים שנשאלנו על ידם האם אנחנו משתפים פעולה עם המשטרה,או האם  לא היינו מעדיפים להיום בבית עם המשפחות שלנו ולעיתים אנחנו גם זוכים לקריאות עידוד ומילים חמות "כל הכבוד לכם".

לאה, ידוע כי סיירת הורים מלבד תרומתה בצמצום ומניעת התנהגויות אנטי חברתיות ברחוב, יש לה מטרה נוספת שהינה הגברת המעורבות ההורית בתרבות הפנאי של ילדינו ומתן אפשרות לשיתוף הקהילה בחיזוק תחושת הביטחון של התושבים. כתושבת וותיקה ומתנדבת פעילה האם תרצי להעביר מסר לתושבי העיר בית שמש?

עלינו לזכור כי כל אחד ואחת מאיתנו יכול להיות משמעותיי עבור מישהו אחר בחיים, על מנת שנוכל להמשיך לחיות בקהילה בטוחה, חזקה ואכפתית אחד כלפי השני, על כל אחד מאיתנו לתרום מעצמו ולהיות חלק פעיל ומשמעותי בקהילה בדיוק כפי שחשוב לנו להיות משמעותיים בבית עבור משפחתנו, יש לנו צורך גדול במתנדבים שיהיו סבלניים וקשובים, בעלי רוח התנדבותית ורצון גדול לעשייה משמעותית,  זכרו ככל שסיירת ההורים של העיר בית שמש תהיה גדולה יותר כך נרגיש יותר בטוחים ושקטים. אני חשה גאווה גדולה להיות חלק פעיל בסיירת ההורים ולהיות חלק משמעותי מהורים אכפתיים שמוכנים לתרום מזמנם הפרטי והאישי עבור העיר בית שמש.

לאה, עצה לקוראים.

אני אישית הייתי ממליצה לכל הורה לצאת מידי פעם "לשטח" (שלא במסגרת הסיירת) בשעות בהם בני נוער מתגודדים ומסתובבים ברחובות, אני מבטיחה להם לא מעט "הפתעות".

במהלך ההתנדבותי שלי בסיירת הבנתי כי בני נוער מתבגרים מקשיבים יותר לאדם חיצוני מאשר להורה הפרטי שלהם, הניסיון מראה לי שאנחנו יכולים וחייבים להיות שם עבורם ולהוות להם דמות משמעותית לחיקוי ולהימצא במקום שלעיתים אין מבוגר אחראי עבור אותו נער או נערה שיוכלו לתת את העצה או ההכוונה הנכונה, עלינו כהורים להבין כי ניסיון חיינו והתובנות שקיבלנו הופכים אותנו לסוג של שליחים שיכולים לצמצם ולמנוע לעיתים נזקים.

מקרה מרגש שזכור לך במהלך הסיורים.

באחד מסיורי הלילה שלנו פגשנו נערה צעירה שהכניסה לגופה כמות לא קטנה של אלכוהול והחלה להקיא ללא הפסקה, התקרבנו והצענו לנערה את עזרתנו, בזמן שהגשנו לה את עזרתנו עם מגבונים ומים היא ביקשה עוד  דבר אחד "האם אפשר לקבל חיבוק?"כמובן שהנערה זכתה לחיבוק גדול והועברה לטיפול משפחתה.

האם יש מקרים בהם נאלצתם לפנות לגורמים מטפלים מבלי לחשוף פרטים ?

בעת סיור שיתפה אותנו נערה בסיפורה האישי וסיפרה כי זה זמן מה שהיא לא נמצאת במסגרת חינוכית, עוד שיתפה כי אין לה עם מי לשוחח על כך ואת מי לשתף והיא לא יודעת איך לפתור את הבעיה, בעזרתנו הנערה הופנתה לגורם מקצועי שכיוון אותה וסייע לה בבחירת בית ספר חדש והמקרה טופל. תופעת השתייה הינה תופעה לא פשוטה שעימה אנו מתמודדים, במהלך הסיורים  פגשנו לא מעט בני נוער ששותים ברחוב, תפקידנו כמתנדבי הסיירת לא להשמיד את מאגרי האלכוהול או למדוד את רמת האלכוהול אלא לנסות תוך כדי שיח משמעותי לעזור לאותו נער או נערה למצוא את התשובות הנכונות ולהגיש את הכלים הנכונים להתמודד עם תופעה בדרך הטובה ביותר שהיא בדרך חברית ולא שיפוטית.

כמתנדבת בסיירת הורים האם תוכלי לשתף אותנו במקרה שגרם לך להבין כי התנדבותך חשובה מאוד ומסייעת רבות לקהילה ?

לפני מס' חודשים במסגרת הסיורים הליליים, פגשתי בקבוצת נערים שישבו בפארק, ניסינו להתקרב אליהם לאט לאט ואכן החל מתפתח בינינו שיח, במהלך השיח הרגשתי כי שני נערים מהקבוצה שואלים המון שאלות שהובילו לשיח משמעותי וניתן היה להבחין כי הם מבקשים עזרה והכוונה, שמחתי מאוד לראות כי הם משתפים פעולה ומבקשים לקבל סיוע. הנערים הופנו לגורם מקצועי שניווט אותם לדרך חדשה.  אציין כי הקשר עימם נמשך עד היום, אני מרגישה כי השיחה הובילה לפתרון  וסייעה  להם רבות, אך עם כל זאת כל החוויה המעצימה תרמה גם לי רבות.

עצם הפתיחות ושבירת השתיקה סייעה להם לצמוח ולמנף את עצמם גבוה ולהפוך את שעות היום לשעות פעילות מה שהיה הפוך קודם לכן.

כמה מילים על חברייך לקבוצת מתנדבי סיירת הורים בית שמש

סיירת הורים בית שמש מורכבת ממתנדבים ומתנדבות תושבי העיר, כל קבוצת מתנדבים מסיירת בתדירות של אחת לחודש, לכל מתנדב בסיירת חשוב מאוד מה קורה בסביבתו, המתנדבים כולם הינם אנשים אכפתיים ואחראיים שלכל אחד יש את הניסיון חיים שלו ואת דרך בחירתו לתרום לחברה ולקהילה.  כל המתנדבים ללא יוצא מהכלל בחרו להיות משמעותיים לעירם בזמנם הפנוי ולסייע לאותם בני נוער שלא תמיד "רואים " אותם ולא תמיד מבחינים בהם, לכוון ולהפנות לגופים מקצועיים לקבלת אוזן קשבת. אנו כמתנדבי הסיירת זוכים במהלך השנה להכשרות מקצועיות, ערבי גיבוש ימי עיון וכו'.  את סיירת ההורים בבית שמש מוביל בחריצות ומסירות גדולה דוד סמנה רכז הסיירת שעורך את כל שיבוצי המתנדבים חודש בחודשו ואת כל הפעילויות והימים המרוכזים יישר כח.
 
 
מאיר בלעיש סגן ומ"מ רה"ע ממונה תוכנית עיר ללא אלימות בית שמש:

"תושבי העיר בית שמש ואנוכי רואים במתנדבי סיירת הורים עירונית את האנשים המובילים והמשפיעים בעיר המהווים דוגמא אישית למופת ונתינה. סיירת הורים עירונית בעלת חשיבות גדולה מאוד בעיר בית שמש, אותם מתנדבים שתורמים מזמנם הפנוי ובוחרים לצאת לסיירים בשעות הערב והכול למען ביטחונם  האישי של בני נוער והקהילה כשהם מצוידים בהמון הקשבה, סבלנות ואחריות חברתית גדולה נושאים עימם ארגז כלים  ובאפשרותם להתמודד עם תופעות אנטי חברתיות בצורה הטובה והמקצועית ביותר, שהמטרה העומדת לנגד עינם הינה, לעזור ולנווט את בני הנוער שיכולים למעשה להיות הילדים של כולנו. ברצוני להודות ולשבח את כל השותפים בעשייה המבורכת, לכל המתנדבים והמתנדבות שעושים עבודת קודש, לרכז הסיירת, לעובדי תוכנית עיר ללא אלימות, לרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, לרשות המקומית ולכול השותפים בנתינה הגדולה לסייע ולהוביל לקהילה טובה יותר וחזקה יותר עם המון רוח התנדבותית ורצון גדול לשפר ולייעל.

אני פונה לכל תושבי העיר בית שמש להצטרף ולהתנדב לפעילותה של סיירת ההורים העירונית בבית שמש ומאחל לכולכם שנה טובה ומבורכת, גמר חתימה טובה ושנדע תמיד לבחור בטוב ולשאוף להיות תמיד בין המשפעים והתורמים."

 
מצטרפים לסיירת הורים עירונית בית שמש.
דוד סמנה רכז הסיירת – 050-745-1729

 


 
הראיון נכתב ע"י הסברה ושיווק 'עיר ללא אלימות' בית שמש.