מהו יום כדור הארץ? עושים מקומי ומשפיעים עולמי


לפני קרוב ל -48 שנה, ב -22 באפריל 1970, יצאו מיליוני אנשים לרחוב כדי למחות על ההשפעות השליליות של 150 שנות פיתוח תעשייתי.

בארצות הברית וברחבי העולם, הערפיח הפך קטלני וראיות מחקריות הראו  כי זיהום אויר מביא לעיכובים התפתחותיים אצל ילדים והמגוון הביולוגי נמצא בירידה כתוצאה משימוש כבד בחומרי הדברה ומזהמים אחרים.

המודעות האקולוגית העולמית גדלה, והקונגרס והנשיא האמריקני ניקסון הגיבו במהירות. בחודש יולי של אותה שנה, הם יצרו את הסוכנות להגנת הסביבה, וחוקקו חוקים סביבתיים.

המודעות להשפעת הזיהום הסביבתי עולה משנה לשנה והחל מ 2009 קבע האו"ם את  יום כדור הארץ כאירוע עולמי.

מאז מדי שנה, יותר ממיליארד בני אדם ב 192 מדינות לוקחים חלק במה שהוא היום הגדול ביותר של פעילות אזרחית בעולם.

זהו יום של פעילות פוליטית והשתתפות אזרחית. אנשים צועדים, חותמים על עצומות, נפגשים עם נבחריהם, שותלים עצים, מנקים יישובים וכבישים, דורשים מתאגידים ומממשלות להתחייב לנקוט באמצעים ברי קיימא.

הכול כדי להגן על המגוון הביולוגי ועל כדור הארץ שכולנו חיים עליו.

השנה יום כדור הארץ 2018 יתמקד בנושא זיהום הפלסטיק.

המסרים יהיו:   הקטנת השימוש בפלסטיק חד פעמי, מניעת  זיהום הים בחלקיקי פלסטיק קטנים שהתפוררו ומציפים את האוקיינוסים, קידום חלופות לחומרים מבוססי דלקים מאובנים,  קידום  מחזור של פלסטיק, קידום אחריות תאגידית ואחריות ממשלתית ושינוי התנהגות אנושית בנושא פלסטיק. וכמובן חינוך אנשים ברחבי העולם לקחת אחריות אישית על זיהום פלסטיק על ידי בחירה לדחות, לצמצם, להשתמש שימוש חוזר ולמחזר פלסטיק.

אז מה נוכל אנחנו לעשות?

היחידה לאיכות הסביבה "שורק" קוראת לתושבים בכל הגילאים לבחור עשייה מקומית לביצוע , משהו קטן שאם כל אחד מאתנו יעשה ישפיע עולמית.

אז הנה כמה רעיונות:

1. נשתמש בתיקים רב פעמיים בקניות.

2. נעשה שימוש חוזר בשקיות ובמכלי פלסטיק.

3. אם כבר השתמשנו בשקית או במכל מפלסטיק נשים אותם לאחר השימוש בפח הכתום!

4. נפחית ואולי לא נשתמש כלל בכלים חד פעמיים!

5. ננסה להימנע משימוש בקשיות שתיה.