אין להיבהל - חיפושיות שחורות אבל לא מזיקות


בעקבות פניות של תושבים ועיתונות מקומית, היחידה לאיכות הסביבה מבקשת להבהיר לתושבי בית שמש והסביבה כי החיפושיות השחורות והגדולות שנצפו ברחבי הארץ  וגם בבית שמש, אינן מסוכנות לאדם, ואין מקום לנקוט אמצעי הדברה נגדן.

המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי בימים האחרונים נצפו כמויות גדולות של חיפושיות שחורות ביישובים רבים ברחבי הארץ. במשרד מדגישים כי חיפושיות גדולות אלה אינן מזיקות ואינן מעבירות מחלות לאדם, ולכן אין מקום לנקוט אמצעי הדברה נגדן..

החיפושית, שגודלה עד 2.5 ס"מ, היא ממשפחת הרצניתיים (Carabidae) והיא ממין שהגדיר ד"ר לייבעלע פרידמן מאוניברסיטת תל אביב – "רצנית אוליביה" (Calosoma olivieri). 

חיפושית זו מועילה לחקלאות, שכן היא טורפת ביעילות חרקים בשטחים חקלאיים, ועשויה לטרוף גם מזיקים תברואיים (כגון זחלי פרפרים ותיקנים)

החרקים מגיעים בתעופה לתחום העירוני משטחים פתוחים בשעות הערב, ועם הגעתם הם נוחתים בקרקע ומחפשים מקום מסתור ולרוב מתים בתוך שעות ספורות. הגעתם בכמויות גדולות עשויה לגרום למטרד, אך היא עתידה להיפסק בתוך זמן קצר

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי אין לנקוט הדברה נרחבת אלא רק במקרים מיוחדים

  • כאשר החיפושית במופע חריג והמוני בתחום יישוב
  • במקום שבו היא גורמת בפועל למטרד

אפשר לבצע הדברה ממוקדת בשטח מצומצם כדי למנוע נזק לציבור ולרכוש. מדביר שיפעל בניגוד להנחיות ייחשב מבצע הדברה רשלנית ואסורה, ויינקטו נגדו האמצעים הקבועים בחוק.

ד"ר אורי שלום מנהל אגף מזיקים ביקר בבית שמש בימים האחרונים על מנת לבדוק את הנושא, וציין בשיחה עם מנהל היחידה לאיכות הסביבה אבי ברכה כי הנושא במעקב אך בכול מקרה אין בתופעה זו סיכון בריאותי כלשהו.