הקורונה, הסביבה ואיך נמשיך לשמור על הסביבה אחרי הקורונה

משבר הקורונה הוכיח כי אנחנו מסוגלים לשנות הרגלים בן-לילה. בגלל מגיפת הקורונה צומצמה הפעילות התחבורתית והתעשייתית והתוצאה המידית הייתה אוויר מזוהם פחות ופחות פליטות גזי חממה לאטמוספרה וזה טוב. טבע שמתעורר לחיים.


עם ה "יציאה מהסגר וחזרה לשגרה" יחזירו אותנו לבעיה הגדולה של ההתחממות העולמית שנגרמת על ידי פליטת מזהמים, שתתחדש ככול הנראה בקצב מהיר יותר.

טוב היה אם נמשיך בהתנהגות הממעטת לזהם, וכבר בשבועות האחרונים  היו שחזרו ללכלך, להשתמש שימוש רב ברכבים פרטיים (הרכבת עדיין לא חזרה לפעול והתחבורה הציבורית לא במלוא כוחה) ובקרוב נמשיך לזהם גם מייצור תעשייתי אם לא ינקטו צעדים כלכליים ואחרים.

משבר הקורונה הוא הזדמנות לעשות חשבון נפש והבנה שסביבה ואקלים חייבים להיות חלק מאסטרטגיות היציאה ממשבר הקורונה ואם נחליט לנהל את הבעיות הללו באמצעות פעולות שיקטינו את הנזקים לסביבה. פעולות לשינוי מדיניות בארצות ובערים השונות, ושינוי בדפוסי צריכה והתנהגות משקי הבית.

"להקשיב למדע ולהיות ערוכים לעתיד" – זאת המנטרה של ממשלות שמצליחות לצלוח משברים. במקום פשוט להגיב לאסונות, אנו יכולים להשתמש במדע כדי לעצב כלכלות ירוקות שיפחיתו את האיומים של שינויי אקלים, אובדן המגוון הביולוגי ומגפות שפוגעות בנו. עלינו להתחיל להשקיע במה שחשוב, להניח את הבסיס לכלכלה ירוקה ומעגלית המעוגנת בפתרונות מתחשבים בטבע (nature based solutions) לטובת כולנו.

ערים ברחבי העולם הן המקור הגדול ביותר לפליטות גזי חממה הגורמים לעליית הטמפרטורה המחממת את כדור הארץ. ערים רבות כבר השקיעו בתוכניות להפחתת זיהום אוויר, כמו: נטיעת עצים, קידום מבנים חסכוניים יותר באנרגיה וכלי רכב חשמליים.

אבי ברכה מציין שהיחידה האזורית לאיכות הסביבה, מקדמת יחד עם הרשויות באזור בתמיכת ראשי הרשויות והממונים על איכות הסביבה  פרויקטים ירוקים שמטרתם עושים מקומית משפיעים עולמית!  לדוגמא: הקמת מרכזי מחזור במטה יהודה, ביצוע סקר טבע עירוני בבית שמש ובאבו גוש שממליץ על שמירה על מקומות מסוימים בהם נמצאו ממצאים נדירים ומיוחדים, עידוד ונטיעת עצים בשכונות בבית שמש ותכניות חינוכיות לבתי הספר וגני הילדים שעושות לילדים הכרות עם הסביבה שלהם ומסבירות על חשיבות השמירה על המגוון הביולוגי ועל מניעת זיהום.

צבי ווליצקי: "נמשיך לקדם את נושא מחזור האלקטרוניקה בבית שמש"

בני אלירז: "הקורונה למדה אותנו לקחת אחריות על נושא איכה"ס"

שי בנימין: "פעילות ועדת איכה"ס תחזור ותטפל בנושא החד פעמי והחינוך הסביבתי"

אנו מקווים כי המשרד להגנת הסביבה, משרדי ממשלה נוספים וראשי ערים בארץ, יעודדט צעדים כמו אלה שצוינו וינצלו את ההזדמנות ליצור שינוי בכוון של הפחתת ההתחממות של כדור הארץ, הפחתת הפסולת הנוצרת ומושלכת ושינויים שימנעו תופעות שאיננו יודעים לצפות אותן,  לעתיד טוב יותר עבור כולנו.

שטחים פתוחים